banner

O Ikonic

Świadomość dotycząca istoty prawidłowego dopasowania siodła do konia na szczęście jest coraz większa. Wiemy jak istotne ma to przełożenie na efekty pracy z koniem, jego samopoczucie, zdrowie, i jak się to przekłada na jeźdźca.

Siodło niedopasowane:

Ból spowodowany złym naciskiem może objawić się różnorodnymi odmowami konia, brakiem posłuszeństwa, brykaniem, wierzganiem, potykaniem się konia, nierównomiernym chodem. Złe dopasowanie siodła powoduje także widoczne guzki lub obtarcia, które są nieprzyjemne, powodują ból i mogą spowodować miejscowe zapalenia. Często oznaką „złego siodła” jest sztywność konia podczas skrętów, płaskie skoki, niechęć do poruszania się w chodach zebranych, nagłe agresywne zachowanie konia podczas próby siodłania lub zakładania innych rzeczy na grzbiet konia, a także przesadna wrażliwość w miejscu na całej długości popręgu.

Minimum dopasowania siodła:

1. Łęk przedni nie powinien dotykać górnej części kłębu – przy osiodłanym koniu – powinny się zmieścić 3- 4 palce między łękiem przednim a kłębem

2. Swobodna praca łopatki- Jeśli w tym obrębie występuje nacisk, uszkodzona może zostać delikatna chrząstka umożliwiająca właściwą pracę kończyn

3. Kanał pomiędzy panelami siodła powinien być wystarczająco szeroki na całej jego długości. ( szerokość ok 4 palców) Nie powinien mieć zwężeń.

4. Siodło powinno być stabilne, równomiernie położone (zbalansowane, zrównoważone) nie może się kołysać w przód i w tył, nie może też być efektu mostka- czyli pustej niedolegającej przestrzeni w środku panelu siodła

5. Łęk przedni, po zapięciu popręgu powinien leżeć ok 2,5 cm niżej niż łęk tylni.

6. Siodło nie może być za długie- panele siodła nie mogą wychodzić poza obszar ostatniego żebra

7. Najniższy punkt siodła powinien się pokrywać z najgłębszym miejscem siedziska
Jest też wiele innych znaczących czynników wpływających na prawidłowe dopasowanie siodła do grzbietu konia, o których z pewnością podczas dopasowywania siodła wspomną nasi przedstawiciele.

IKONIC daje możliwość dopasowania siodła na miejscu u klienta poprzez system wymiennych łęków oraz zmianę geometrii wypełnienia paneli siodła dzięki zastosowanej wełnie naturalnej.